Taler og gaver ved museets f├©dselsdag

Mere end tre hundrede g├ªster deltog i Genforenings- og Gr├ªnsemuseets 15├Ñrs f├©dselsdagsfest den 10.7. p├Ñ Den gamle Gr├ªnsekro, hvor g├ªsterne blev diverteret med et ├ªgte s├©nderjysk p├©lsebord – en rigtig udfordring for krofar Lars Bo Andersen.

Koldings 1. viceborgmester S├©ren Rasmussen hold f├©dselsdagstalen for museet. Med sig havde han en “tilgodeseddel” til en kopimaskine til museet – et ├©nske, der l├ªnge har st├Ñet p├Ñ bestyrelsens ├©nskeseddel.

Fhv. kirkeminister Torben Rechendorff fulgte st├ªrkt efter – i egenskab af formand for Christmas M├©llers Mindefond – og som s├Ñdan kunne Torben Rechendorff overr├ªkke museet en f├©dselsdagscheck p├Ñ 10.000 kr. som “en anerkendelse af det store og meget v├ªrdifulde arbejde, der er ydet p├Ñ Genforenings- og Gr├ªnsemuseet gennem 15 ├Ñr. Gaven skal is├ªr opfattes som et h├Ñndslag til de mange frivillige, der gennem de 15 ├Ñr har udf├©rt et stort og fortjenstfuldt arbejde”.

Fodfolkspionererne i S├©gaard bragte ved pr├ªsidenten, Thorkild Thomsen, T├©nder de hjerteligste lyk├©nskninger. Foreningen lukker og slukker snart. Foreningens restbel├©b p├Ñ kontoen er generalforsamlingsm├ªssigt bestemt overdraget til Genforenings- og Gr├ªnsemuseet. – 3.000 kr. blev diskret overbragt til museets formand i g├Ñr.

Kaj G. Nielsen (t.v.) og kunstner J├©rgen Ibenfeldt (t.h.)Endelig overrakte den kendte christiansfelderkunstner og grafiker J├©rgen Ibenfeldt en flot akvarel af Genforeningsmuseet. Penselstr├©gene var n├ªppe t├©rre, men det skulle og m├Ñtte overr├ªkkes p├Ñ den historiske dato, mente J├©rgen Ibenfeldt. Bestyrelsen vil nu lade akvarellen mangfoldigg├©re som kort, der kan k├©bes p├Ñ museet.

Afslutningsvis underholdt trompetist Carina Olesen (SMUK) og komponisten Bente Ibenfeldt med deres dejlige samspil – bl.a. et potpourri over danske sange – inden “dagens kamp blev fl├©jtet af” og g├ªsterne kunne forts├ªtte til mindegudstjenesten i det fri p├Ñ Genforeningspladsen, som musikalsk blev ledsaget af Hjemmev├ªrnsorkesteret fra ├àrhus. Pr├ªdikant var biskop, emeritus S├©ren Lodberg Hvas. Der l├©d mange positive tilkendegivelser over dagens forl├©b.